Plánování zahrady: 8 kroků k vysněné zahradě

Navrhnout a zrealizovat zahradu není vůbec jednoduché. Poradíme vám, nad čím se zamyslet a co zohlednit, abyste s výsledkem mohli být dlouhodobě spokojeni, a to bez ohledu na to, jestli se do toho pustíte sami nebo si na pomoc zavoláte odborníky.

1 Uvědomte si, co potřebujete

Vystřihnout si fotku krásné zahrady z časopisu a snažit se ji napasovat na vlastní pozemek není zcela správná cesta. Na inspirování se krásnými obrázky v zásadě není nic špatného, ​​ale váš pozemek je jedinečný svým umístěním, lokalitou. Proto ani neexistují obecné plány zahrad, vždy se návrhy řeší individuálně.

Další proměnnou v této zahradní rovnici jste vy, vaše rodina, její individuální potřeby a sny. Zatímco někdo sní o zeleninových záhonech nebo bohatých květinových výsadbách, jiný o bazénu pro sebe a děti a další zase touží chovat psy. Popřemýšlejte spolu jako rodina nad způsobem či stylem svého života a nad tím, jak trávíte volný čas a jak by váš život mohla zahrada obohatit. Možná jste společenští a spoustu večerů trávíte grilováním s přáteli. V takovém případě si naplánujte velkorysou terasu, trochu naddimenzovanou, aby se nakonec na ni všichni vešli, pořádný gril, krb nebo venkovní kuchyni. Možná naopak máte rádi svůj klid, hodně čtete či pasivně odpočíváte. Vytvořte si na pozemku kromě terasy se uklidňujícím výhledem na záhony i tichá zákoutí s lavičkou pod stromem. Sepište si seznam svých představ a nápadů. K jednotlivým prvkům se vracejte a přemýšlejte o nich z více stran.

2 Zvažte své čas strávený v zahradě

Nejde přitom pouze o čas, který chcete v zahradě trávit, ale také o čas, který můžete a chcete věnovat její údržbě. Zejména bazén nebo jezírko jsou prvky, které vyžadují pravidelné zásahy. K nim patří nejen péče o čistotu vody, ale také o technologické součásti. Náročné na čas a závlahu je i pěstování zeleniny. Pokud jste začátečníci, zkuste si pěstování v malých záhonech. V suchém létě při odjezdu na dovolenou zajistěte zalévání zeleniny a rostlin v květináčích automatickým systémem nebo poproste sousedy. Trávník je také poměrně náročný na péči. Tady výborně pomůže automatická závlaha se senzory vlhkosti půdy, deště či větru, případně robotická sekačka.

3 Respektujte lokalitu

Procházejte se po okolí a snažte se nasát atmosféru. Tak, jak se na zahradu jižního Slovenska nehodí zahrada plná nepřirozených jehličnanů, tak se k pozemku vedle chráněné oblasti nehodí pestrobarevné a cizokrajné druhy rostlin. Přirozenost zahradě dodá na autenticitě.

Photo showing a landscaped contemporary Japanese garden with a large expanse of pre-treated timber decking, providing a family space for outdoor furniture – a modern slatted table and benches. The stained decking has been cut to form a curve around a large koi pond, while other features include Japanese maples, bonsai trees and oriental lanterns.

plánování zahrady

S lokalitou souvisí i přímé okolí. Pokud máte štěstí na pěkné výhledy, podpořte je výsadbou. Stromy nebo keře dokáží zakrýt, co vidět nechcete, a pěkně orámovat a zacílit na to, co chcete.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram