Linda Viková o její lásce k tvorbě udržitelné keramiky, která rozhodně nepatří do vitrín

Výtvarnice Linda Viková se zamýšlí nad udržitelností, a proto tvoří keramiku pro každodenní využití. Takovou, která nenudí a bezpochyby zaujme. Do věcí běžného použití tak vnáší kus umění, fantazie a příběhu.

Linda tvoří keramiku, pro kterou je typický hravý detail spojený s minimalistickým a funkčním designem. Není to keramika do vitrínky, ale ke každodennímu použití. Zároveň vytváří vše sama ručně jen ve velmi malých sériích. Díky tomu je každý její produkt poctivý originál.

Lucia Betinská Kováčiková a její LK/minilab: Láska i dětství začarované v porcelánuLucia Betinská Kováčiková a její LK/minilab: Láska i dětství začarované v porcelánu
Mirina inovativní technika odlévání povýšila design vázy na umělecké díloMirina inovativní technika odlévání povýšila design vázy na umělecké dílo
Zdá se mi, že umělci vědí už od úplného měla, kam má vést jejich cesta. Měli jste to i vy tak?

Ano, už na základní škole bylo jasné, kterým směrem se budu ubírat. Nic jiného mě tehdy nebavilo tak jako kreslení, malování a úplně nejvíc bylo pro mě modelování. Navštěvovala jsem nejprve ZUŠ, pokračovala na ŠUV a studium ukončila na VŠVU. Tady jsem absolvovala magisterské studium v ​​ateliéru keramiky a porcelánu. Na střední škole se mi naskytla příležitost zahraničního internshipu. Celé letní prázdniny jsem tehdy pracovně strávila v keramické dílně v německém Essenu. Dílnu pod vedením renomované keramičky Young Jae Lee jsem pak navštěvovala také jako vysokoškolačka. Zkušenosti, které jsem tam měla možnost nasát, byly a stále jsou pro mě zásadní.

Takže láska materiálu je jasná, čím vším vás hlína pohltila?

Ano, prvotní okouzlení tvárnou poddajnou hmotou, jejíž finální podobu nakonec zadefinuje oheň, se mi stalo osudovým. Práce s keramikou a porcelánem mi nabízí nevyčerpatelné možnosti realizace a široké spektrum technologických možností. Také je fakt, že lidé s hlínou pracují od nepaměti, tím pádem na světě existuje neskutečně mnoho možností zpracování této hmoty. Navíc faktor využití a uplatnění v našem každodenním životě je enormní.

Přibližte nám trošku svou tvorbu.

Autorských kolekcí i kolekcí vytvořených pod značkou si.li. je poměrně mnoho. Nejlepší přehled čtenář může získat na mých webových stránkách. Zmíním aktuální kolekci, která vznikla za poslední rok s finanční podporou FPU. Je to kolekce Ancient Memories
a sestává z ručně modelovaných keramických nádob a váz. Tematicky i obsahově navazuje na moji předchozí tvorbu. Najdete v ní odkaz na antickou mytologii, ale také na další zdroj mé inspirace – africkou vernakulární architekturu. Momentálně se také věnuji navrhování zcela nové autorské série a také výrobě si.li. zakázek.

Young woman artist making clay bowl on pottery wheel

Nemáte nikdy problém s inspirací?

Nápady mám již naakumulovány i na další životy, raději ať už další nepřicházejí. 🙂 Nejlepší se mi tvoří, když mě netlačí jiné povinnosti. Pokud vím, že mám k dobru pár dní, které můžu intenzivně věnovat pouze vlastní tvorbě. Potom, když mám prostor, tak už je jedno, jestli je ráno, jestli je večer – pracuji i během víkendu, a to, dokud vládnu a do té doby, dokud nejsem spokojená s výsledkem.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram