Láska i dětství začarované v porcelánu

Ve své dílně s názvem LK/minilab našla výtvarnice Lucia Betinská Kováčiková prostor pro laborování, experiment, hru s materiály či myšlenkami. Co z něj vychází a jak se v něm tvoří, nám prozradí přímo Lucie.

Na Slovensku se dá uživit i poctivou ruční prací – důkazem toho je i Lucie. Tu svou miluje, dělá ji naplno a s oduševněním.

Vždy jste věděli, že budete tvořit? Jaká byla vaše cesta?

Ano, od malička jsem věděla, že chci tvořit, ale ke keramice jsem se dostala až později. Výtvarníčit jsem však začala jako malá, klasicky na ZUŠ. Později jsem pokračovala na ŠÚV v Kremnici, obor štukatérství. Po keramice jsem pokukovala pořád, jen možností bylo tehdy velmi málo. Nakonec jsem se na druhý pokus dostala na VŠVU do ateliéru keramiky a tam jsem se našla.

Proč právě porcelán?

Od začátku mě oslovovaly spíše alternativní způsoby pálení materiálů. No a ve škole jsem objevila porcelán a ten mě fascinoval a fascinuje dosud.

Jaké kolekce máte vytvořeny a jaké zrovna tvoříte?

Kolekcí a produktů jsem vytvořila mnoho. Moje snad nejoblíbenější je Na hoře najdeš poklad a váza s názvem Pokušení. Momentálně se nejvíce věnuji kolekci Lahodně, která byla vytvořena pod mojí značkou LK/minilab. Zde zpracovávám různé druhy užitkových předmětů, které ustavičně variuji a doplňuji.

Jak to máte s tvorbou, kdy se vám nejlépe tvoří?

empty clean ceramic plate top view and napkin with copy space for text and dissign, dish template for food

Momentálně je moje tvorba poskrovná, protože mám malého syna. Ten mě zaměstnává naplno a na tvorbu až tak moc energie nezbude. Aktuálně jsem tedy spíše v udržovacím režimu.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram