Co spíž dala. 7 receptů na čistící prostředky ze surovin, které máte běžně doma

Některé věci ze spíže fungují stejně efektivně jako čistící prostředky z obchodu. Soda bikarbonu, ocet a alkohol jsou ty správné trumfy v souboji o čistou domácnost.

Tentokrát zkuste úklid jinak – svépomocí vyrobenými domácími čistícími prostředky. Vyhrajete na více frontách – nemusíte běžet do obchodu, jakmile se nějaký prostředek mine, ušetříte svou peněženku i planetu, ale a nepochybně se při výrobě zabavíte.

Univerzální čistič s vůní

Potřebujete

1 díl bílého octa
1 díl vody
kůru z 5 citrónů
větvičky rozmarýnu
Všechny ingredience smíchejte a nechte alespoň týden louhovat. Následně tekutinu přeceďte do rozprašovače. Používejte k odstranění vodního kamene či k umytí popelnice, toalety a kachliček. Tuto směs můžete použít opravdu všude s jedinou výjimkou, nemyjte jí kámen – ocet jej totiž může poškodit. Jinak je tento prostředek výborný odstraňovač nejen špíny, ale také zápachu.

Soda na čistou kuchyni

Potřebujete

Closeup side view of a young woman cleaning windows in her apartment. She’s taking a quick smiling glance at the camera.

2 lžíce sody bikarbony
300 ml vody
Na skříňky v kuchyni, troubu či lednici je tento mix opravdu výborný. Rovněž funguje na odstranění skvrn z nerezu. Tehdy však použijte sodu s konzistencí pasty – 1/2 deci vody se 2 lžícemi jedlé sody. Pastu naneste vlhkým hadříkem na předmět a jemně vmasírujte do povrchu. Následně opláchněte a osušte. Takovou pastou hravě vydrhnete i připálené hrnce či pánve.

Tip navíc: K vyčištění odtoku použijte sodový prášek a zalijte horkou vodou.

Okna lesklá a beze šmouh

Potřebujete

2 díly destilované vody
½ dílu bílého octa
¼ dílu 70% alkoholu
kapku esenciálního oleje, nemusí být
Při mytí oken zkombinujte tyto ingredience a vlijte do rozprašovače. Klidně použijte jakýkoli rozprašovač, který vám zůstal po čistícím prostředku z obchodu, nebo, pokud si chcete udělat radost, pořiďte si takový, jaký se vám líbí. Tento domácí čistič hravě zvládne také zrcadla.

Ideální pro čištění kamene

Potřebujete

2 díly destilované vody
¼ dílu vodky
kapku esenciálního oleje, nemusí být
Ocet i citron mohou poleptat či zanechat matné skvrny na měkkých površích, jako je mramor, či narušit tmel na žulových površích. Na kameny je jednotka toto složení.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram