Kvetoucí hyacinty během Vánoc

Hyacinty jsou sice jarní cibuloviny, ale relativně jednoduše se dají „naprogramovat“ na kvetení v požadovaný termín. Například na Vánoce.

Babkine rychlení hyacintů

Dnes i na rychlení květin jdeme vědecky, ale naše babičky si zvykly vše řešit jednodušeji a na základě přímých zkušeností, i když jim to ne vždy vyšlo tak, jak očekávali. I ony se totiž už neuměly dočkat v třeskoucí zimě krásného jara, a tak si ji zkusili urychlit alespoň za oknem prostřednictvím časných jarních kvítků. Z nich jsou nejvhodnější právě hyacinty. Tento jednoduchý způsob rychlení cibulovin, který bychom mohli nazvat i hydroponický, můžeme vyzkoušet i my, ačkoli se nám nemusí vždy povést přesně se trefit s jejich kvetením do žádoucího termínu. Důležité je použít co největší cibuli hyacintu, ideální je o průměru 17 cm – má dobrou zásobu živin. Cibuli vložíme do speciální skleněné sklenice se zúženým hrdlem nebo i do obyčejné sklenice. Pomocí drátu ji upevníme navrch sklenice tak, aby voda sahala ne více než 0,5 cm od područí cibule. Pokud by se voda dotýkala cibule, mohla by shnít. I spodek sklenice s vodou by měl být ve tmě, neboť na světle by se v něm vytvořila řasa.

Rychlení hyacintů ve vodě ve speciální nádobce
Rychlení hyacintů ve váze

Důležité je udržovat hladinu vody ve sklenici v dané výšce, případně ji občas vyměnit za čistou, měkkou, s teplotou pouhých 10 až 12 °C; abychom zabránili rozkladným procesům, lze do vody přidat kousek dřevního uhlí.
Celou skleničku s cibulí překryjeme neprůsvitnou papírovou čepičkou a dáme ji do chladné tmavé místnosti s teplotou do 12 °C (sklep či skříň).
Voda blízko podpučí vyprovokuje zárodky kořínků, aby vyrostly, ty během 2 měsíců zaplní skleničku kořínky.
Současně probíhá i vývoj listů a květních poupat, které se z cibule tlačí ven. Když mezi krátkými listy vyrostlými z cibule nahmatáme květní pupen, můžeme sklenici (ještě zakrytou) přenést do chladné místnosti, aby se cibule pomalu aklimatizovala, až následně ji přeneseme do poloteplé místnosti, kde necháme květní pupen povyrůst.

Beautiful spring flowers in wrapped pots on white wooden window sill

V teplé místnosti již probíhá rychlejší vývoj listů a květních poupat, což se projeví zvedáním krycí čepičky, kterou listy vytlačují.
Zkontrolujeme, zda už je květní poupata dostatečně vyrostlá z cibule nad listy, teprve potom sejmeme krycí čepičku.
Po rozkvetu hyacintu jej přeneseme do chladnější místnosti, kde bude podstatně déle (často až měsíc) naplno kvést a provoňovat.
Odkvetlou a zataženou cibuli na podzim přesadíme do zahrady.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram