Pokud toužíte přispět ke zlepšení životního prostředí a zároveň se zdravě stravovat, tou správnou volbou bude používání zelené pánve GreenPan, kterou v roce 2007 uvedly na trh Jan Helskens a Wim de Veirman z Belgie. Nepřilnavý povrch, vyrobený z derivátu písku, byl v té době revoluční řešení. Nazvali ho ThermolonTM.
Pánve jsou lehké, lze je použít na všechny zdroje ohřevu, dokonce i na zapékání v troubě. Jsou výbornou volbou pro přípravu zeleninových a vaječných jídel, dušeného či jinak pomalu připravovaného masa. Tedy jídel, která ke své přípravě potřebují nízkou až střední teplotu.
Díky jejich nepřilnavému povrchu na nich můžete jídla připravovat jen pomocí malého množství tuku nebo zcela bez něj. Zároveň se nemusíte bát, že je při běžném zacházení poškrábete. Většina nepřilnavých povrchů na bázi teflonu se navzdory vší snaze tak jako tak sedřete. S povrchem ThermolonTM se vám toto stát nemůže, jelikož je opravdu velmi odolný.
Mytí je velmi jednoduché a nenáročné. Bude vám k tomu stačit papírová utěrka nebo vlhčený hadřík s kapkou čistícího prostředku. Je možné je mýt iv myčce, avšak silně detergentní prostředky vám časem nepřilnavé vlastnosti mohou změnit.
Ruku v ruce s ekologií
A proč říkáme, že nepřilnavý povrch GreenPan je vytvořen jen z přírodních materiálů? Protože základem pro keramický povrch ThermolonTM je pískový derivát, který se metodou sol-gel (metoda přeměny pevných částic na gel) přemění na substanci, kterou lze volně rozprášit na pánvi, aniž by byla použita nějaká lepidla či jiná aditiva, tedy bez materiálů jako PFOA nebo jakýchkoli jiných PFAS.
Následně je pánev v peci vytvrzená, přičemž se uvolní o 60% méně CO2, než při výrobě nepřilnavých pánví tradičním způsobem. Dnešní, v pořadí již 5. generace povrchu Thermolon TM Diamond Advanced, se ještě navíc vyznačuje výjimečnou tvrdostí, dosaženou přidáním diamantů, namletých do základního křemičitého derivátu.