Ohraničení pozemku živým plotem je jednou z nejlepších možností. Působí to upraveně, přírodně a vytvoří vám do zahrady přirozený stín. Zároveň se nemusíte bát zvědavých pohledů sousedů. Když už máte stromky osázené, tak je důležité správně o to pečovat. Ale co všechno zahrnuje péči o živý plot a kdy byste jej měli začít stříhat? Na tyto otázky naleznete odpovědi v článku.
Tvarování živého plotu
Živý plot můžete nechat růst volně nebo jej můžete obstřihávat a tvarovat. Volně rostoucí živý plot se hodí do větších zahrad, není s ním tolik práce a působí přirozeně. Je ale náročnější na péči a neplní požadovaný účel – nahrazení plotu. Chcete-li docílit upravenějšího vzhledu, tak více doporučujeme živý plot pravidelně zastřihávat. Tvarovaný živý plot zabere méně místa, takže lze bez problémů zasadit i do menších zahrad a předzahrádek. Podle toho, kde je zasazen, se odvíjí jeho výška a volba druhů stromků.
Pravidelná údržba
Když už máte živý plot zasazen, tak následuje jeho pravidelná údržba. Jen tak docílíte, že bude pěkně a hustě růst. Tvarování nebo stříhání živého plotu byste měli opakovat dvakrát do roka. Potřebné jsou udržovací a časem zmlazovací střihy.
Zavlažování je také nezbytnou součástí, tak jak tomu je u každé rostliny. Půda kolem malého stromku by měla být neustále vlhká a podle toho je třeba zavlažovat. Kolem stromů byste neměli okopávat a ochránit byste je měli v zimě před posypovou solí. Pravidelně odstraňujte suché větve a nezbytná je i ochrana proti škůdcům.